(Az angol nyelvű változat itt, a román nyelvű változat pedig itt olvasható.)
Száz évvel ezelőtt a mai napon került sor a Gyulafehérvári Román Nagygyűlésre. Itt mondták ki a Gyulafehérvári határozatban Románia, valamint "Erdély, a Bánság és Magyarország összes románjainak" egyesülését. A román területi érvelés - hasonlóan a régió többi szereplőjéhez - jelentős mértékben támaszkodott etnikai térképekre. A centenárium okán Romániában is megélénkült a téma iránti érdeklődés, így Bukarestben az október végi „România Mare reflectată în reprezentări cartografice” [Nagy-Románia a térképi ábrázolások tükrében] című etnikai és más térképekre fókuszáló kiállítás (Biblioteca Academiei Române/Román Akadémia könyvtára) után éppen a napokban nyílt egy újabb, kifejezetten a korabeli etnikai térképekkel foglalkozó kiállítás, "Războiul hărților" [Térképek háborúja] címmel (Muzeul Naţional al Hărţilor şi Cărţii Vechi/Nemzeti Térkép- és Régi Könyv Múzeum, ők szervezik egyébként a Nemzetközi Térképtörténeti Konferencia 2021-es, bukaresti ülését). Budapesten éppen az Országos Széchényi Könyvtár Térképtárában láthatunk egy több régióra fókuszáló, etnikai térképeket bemutató tárlatot (Az I. világháború térképeken: Határviták). Ebben az írásban a korabeli román etnikai térképeket próbáltuk meg összeszedni. Jelen bejegyzés alapvetően egy képekkel ellátott bibliográfiai jellegű lista, így az egyes térképekről sem szakmai, sem pedig politikai jellegű elemzést nem tartalmaz.
Az egyesülés a gyakorlatban - a román terminológia szerint - az alábbi régiókat jelentette: Erdély (Ardeal/Transilvania), a Körösvidék (Crișana), a Bánság (Banat), illetve Máramaros (Maramureș/Marmaţia). A végleges államhatárok azonban nem estek egybe az itt leírt határokkal, azok csak az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződés nyomán alakultak ki. A korabeli magyarországi területekre vonatkozó magyar regionális felosztás sem elnevezésében, sem az egyes régiók kiterjedését tekintve nem teljesen azonos a román felosztással, illetve bizonyos terminusok jelentése az idők folyamán változott is - mind a magyar, mind a román nyelvben.
Román történeti régiók a korabeli román felfogás szerint
Az etnikai térképek szerkesztése az első világháborút lezáró béketárgyalások alatt, 1919-ben érte el a tetőpontját. A béketárgyalások lezárultát követően ahogy Magyarországon, úgy Romániában is háttérbe szorult némileg az etnikai térképek szerkesztése. A következő térkép-szerkesztési hullám a második bécsi döntés időszakára tehető, ettől fogva azonban, bár kisebb intenzitással, de egészen a második világháborút lezáró párizsi békeszerződés aláírásáig eltartott.
A bejegyzésben az egykori magyar területek mellett foglalkozunk valamennyi román népességgel, vagy érdekeltséggel (is) bíró olyan történeti régióval is, amelyről készült etnikai térkép, vagy amelyre egy nagyobb területet ábrázoló etnikai térkép kiterjedt, így a Bukovinára (Bucovina), Besszarábiára (Basarabia; Budzsák=Bugeac), Dobrudzsára (Dobrogea; Dél-Dobrudzsa=Cadrilater), Transznisztriára (Transnistria), Timokra (Timoc/Valea Timocului/Tribalia), Pokuttyára (Pocuția), illetve az egész román településterületre vonatkozó etnikai térképek közül is igyekszünk minél többet bemutatni. A figyelmünk a Balkánon található aromán/macedoromán településterületekről készült térképekre is kiterjedt. A bejegyzésben elsősorban a (nem csak a korabeli Románia területén élő) román térképészek által szerkesztett, Romániában, vagy külföldön kiadott térképeket szedtük össze, továbbá olyan térképeket is felvettünk a listába, amelyeket ugyan eredetileg külföldi térképészek szerkesztettek, azonban a listában szereplő formában valamilyen román kiadvány mellékleteként, részeként jelentek meg, vagy egyértelműen azonosítható, hogy román megrendelésre készültek. Mivel ebben a bejegyzésben a román etnikai térképeket gyűjtöttük össze, az azokon ábrázoltak elsősorban a korszakban jellemző román regionális szemléletet tükrözték vissza.
Az első világháborút lezáró béketárgyalások kapcsán olyan, a szélesebb nagyközönség számára is ismert, ikonikussá vált román kiadású etnikai térkép, mint Magyarországon a Teleki szerkesztette vörös térkép, nem készült. A román-kérdés legismertebb etnikai térképévé egy francia térkép vált. Ezt a térképet Emmanuel de Martonne szerkesztette, aki a béketárgyalásokon a román kérdés referense volt. Már korábban is foglalkozott Romániával, az 1902-ben kiadott doktori disszertációját is Havasalföldről írta. Személyét Romániában nagy tisztelettel övezik. A kérdéses térképe ugyan már korábban megszületett, azonban a szélesebb közönség számára a vezető francia földrajzi szakfolyóirat, az Annales de Géographie 1920-as évfolyamából lehet ismerős.
Emmanuel de Martonne: Répartition des nationalités dans les pays ou dominent les Roumains. In: Martonne, Emmanuel de: Essai de carte ethnographique des pays roumains. Annales de Géographie, 1920/158. 81–98. p. 1:1 000 000.
A szerző saját példánya
A magyar szakirodalomban elsősorban a negyvenes évek elején foglalkoztak célzatosan román etnikai térképekkel. A magyar revíziós törekvések, majd a második bécsi döntést követő magyar-román szembenállást kísérő propaganda-tevékenység mind az etnikai térképek szerkesztése, mind pedig az egyes etnikai térképeket listázó és elemző művek terén lecsapódott. Ez utóbbi legfőbb eredményei az Államtudományi Intézetben készült, nem mindig objektív kritikákat tartalmazó Rumänische Landkartenfälschungen (1940) és a Die rumänische ethnographische Landkarten und ihre Kritik (1942) című művek. Kicsit több mint tíz éve Tátrai Patrik állított össze egy bibliográfiát Válogatott bibliográfia Köztes-Európa etnikai földrajzához és etnikai térképezéséhez (1691-2006) (2007) címen, amely ugyan nem kizárólag Romániára fókuszál, de számos román etnikai térkép bibliográfiai adatait is tartalmazza.
Mivel úgy láttuk, hogy ilyen jellegű összefoglalást külön román vonatkozásban mostanában senki nem csinált, ebben a bejegyzésben - első lépésként - az összehasonlító elemzések helyett az egyes térképek időrendi felsorolására, illetve képi bemutatására helyezzük a hangsúlyt, hogy benyomást kaphassunk a korabeli román etnikai térképészet főbb műveiről. A fontosabb térképek nemzetközi kitekintésű, összehasonlító kritikai elemzését külön bejegyzésekben adjuk közre, illetve részben már közre is adtuk a korábbi blogbejegyzésekben (a sorozat korábbi részei itt, itt és itt olvashatóak). A több mint ötven különböző román etnikai térképet tartalmazó lista koránt sem teljes, de a fontosabb műveket igyekeztünk összeszedni.
A bejegyzésben bemutatott térképek egy része nagyméretű, akár többszelvényes, önálló térképészeti kiadvány, míg a többi különböző kiadványok kihajtható, kivehető melléklete, vagy kisebb részben szövegközi illusztráció. A legtöbb térkép emiatt olyannyira különböző fizikai tulajdonságokkal bír, hogy az online formában hasonló méretben egymás mellé tett képek által nyújtott benyomások sokszor csalókák lehetnek, így akit mélyebben érdekel a téma, annak érdemes a térképeket eredetiben, a befoglaló művekkel együtt is tanulmányoznia.
A lista alapja a (vélelmezett) időrend.
1892
Harta etnografică a Austro-Ungariei şi a României după H. Kiepert. In: Aurel Popovici: La question roumaine en Transylvanie et en Hongrie. Replique de la jeunesse roumainie universitaire de la Trasylvanie et de la Hongrie. Bécs-Grác-Budapest-Kolozsvár, 1892. 152 p. 1:3 000 000
1895
Eugen Brote: Ethnographische und Wahlkreiskarte Ungarns. In: Eugen Brote: Die siebenbürgische Frage in Siebenbürgen und Ungarn. Berlin, Puttkammer & Mühlbrecht, 1895. 432. p. m. n.
Lelőhely: magángyűjtemény
Ioan Nenițescu: Harta etnografică a armânilor din Turcia Europeană. 1895. In: Ioan Nenițescu: De la Romanii din Turcia europeana. Bukarest, Institutul de Arte Grafice Carol Göbl, 1895. 639. p.
1903
G. M. Murgoci - I. Popa-Burcă: Carte ethnographique du territorie suité entré le Danube, le Nister et la Tissa. In: A. Vlahoutza: La Roumanie pittoresque. Bukarest, "Indépendance Roumaine", 1903. 330. p. m. n.
1904
Diaconovich, C.: Harta etnografică a terilor locuite de români. In: Diaconovich, C.: Enciklopedia Română. Nagyszeben, ASTRA, 1904. 1274 p. 1:3 000 000.
Lelőhely: magángyűjtemény
1909
Nicolae Mazere: Harta etnografica a Transilvaniei. + Nicolae Mazere: Supliment la harta etnografică a Transilvaniei. Iași, Institutul Geografic al Armatei, 1909. 98. p. 1:340 000.
A szerző saját példánya
Prof. Dr. Gustav Weigand: Völkerkarte des rumänischen Sprachgebietes. In: Prof. Dr. Gustav Weigand: Linguistischer Atlas des dacorumänischen Sprachgebietes herausgeben auf Kosten der Rumänischen Academie in Bukarest. Lipcse, Johann Ambrosius Barth, 1909. 67. p.
magángyűjtemény
1914
Aurelian Florinescu: Harta etnografica a ținuturilor Românești de sub stapánirea Austro-Ungara cum și parte din intinderea elementului Românesc. Bukarest, 1914. 1:1 000 000.
Lelőhely: American Geographical Society Library, University of Wisconsin-Milwaukee Libraries, 666-c.W4 C-1914 (Milwaukee)
G. Gane: Harta etnografică a Europei Centrale după Florinskij, Lubor-Niederle, Kiepert, Weigand, Cvijić, Mazăre, Noe şi alţii. Bukarest, Institutul de studii Sud-est Europene, 1914.
Lelőhely: Országos Széchenyi Könyvtár, Térképtár, TM 7189 (Budapest)
1915
Ion Aurel Candrea: Bănatul. Hartă etnografică. Bukarest, Socec & Co. 1915. 1:500,000
Lelőhely: Országos Széchenyi Könyvtár, Térképtár TM 7189 (Budapest)
1916
Val Popa - N. Istrate: Harta etnografică a pământului Românesc. 1916. 1:1,800,000
Lelőhely: American Geographical Society Library, University of Wisconsin-Milwaukee Libraries,666 C-1916 (Milwaukee)
1918
Dargicesco: Carte ethnographique de la Transylvanie. In: Dragicesco: La Transylvanie. Esquisse historique géographique, ethnographique et statistique. Párizs, Librarie Félix Alcan, 1918. 112. p. 1:3 000 000.
Lelőhely: Archives diplomatiques, Ministère des Affaires étrangères Direction des Archives Fonds du service géographique 294 QO / 81 (Párizs)
O. Tafrali: Carte Ethnographique de la Dobroudja. In: O. Tafrali: La Roumanie Transdanubienne (La Dobroudja). Párizs, Ernest Leroux,1918. 195. p. m. n.
Carte Ethnographique de L'Autriche-Hongrie et des regions habitées par les Roumains d'aprés H. Kiepert. In: Aurele C. Popovici: La question roumaine en Transylvanie et en Hongrie; avec plusieurs tableaux statistiques et une carte ethnographique. Párizs-Lausanne, Payot & Cie, 1918. 230. p. 1:3 000 000.
N. P. Comnene: Carte ethnographique des Pays Roumains. 1918? Bern, Institut Géograph. Kummerly & Frey, 1:1 750 000.
Lelőhely: American Geographical Society Library, University of Wisconsin-Milwaukee Libraries, 666 C-[1918] (Milwaukee)
1919
N. P. Comnéne: Carte Ethnographique des Régions Habitées par les Roumains. In: N. P. Comnéne: La terre roumaine à travers les âges : Atlas historique, politique ethnographique. Payot et Cie, Párizs. 1919. 57. p. 1:4 150 000.
Lelőhely: magángyűjtemény
Demetresco: Carte ethnographique des régions habitées par les Roumains. Párizs, H. Barrère, Éditeur-Géographe, 1919. 1:1 000 000
Vasile Meruţiu: România Dintre Tisa şi Carpați Transilvania, Maramurăsul, Țara Crisului şi Bănatul. Hartă etnografică. Bukarest, Serviciul Geografic al Armatei, 1919. 28 szelvény, 1:200 000.
Lelőhely: Arhivele Nationale Timiș, Fond 104, inventar 210, Collectia harti și planuri, 8/1919 (Temesvár)
I. Victor Vlad: Transilvania-Bănatul-Crişana-Marmaţia: Hartă Etnografică. Bukarest, Serviciul Geografic al Armatei, 1919. 2 szelvény, 1:500 000.
Vasile Meruțiu: România dintre Tisa şi Carpaţi Transylvania, Maramarosul, Tara Crisului si Banatul. Harta etnografica. Bukarest, Serviciul Geografic al Armatei, 1919. 1:800 000.
Les Roumains entre les Carpathes et la Theiss. 1919. (magyar kritikai kiadás)
Lelőhely: magángyűjtemény
A. D. Atanasiu: Roumains. Párizs, Dufrénoy, 1919. m. n. (további lapok: Allemands, Magyars, Serbes)
Atanasiu: Le Banat d'aprés la carte ethnographique de la Hongrie pa Cholnoky Jenő. In: La Bucovine et le Banat. Párizs, Libarié Félix Alcan, 1919. 54. p. m. n.
Lelőhely: Archives diplomatiques, Ministère des Affaires étrangères Direction des Archives Fonds du service géographique 294 QO / 81 (Párizs)
A. D. Atanasiu: Carte ethnographique du Banat de Temesvar. Párizs, Imp. Monroco, 1919. 1:1 000 000.
Sc. Demetresco - C. Polyso - Prof. A. D. Atanasiu - Ed. Brocea: Roumains des vallées du Timok, de la Mlava et du Pek et Serbes du Banat. Párizs, 1919.
A. D. Atanasiu: Les Roumains de Serbie (Région du Timok et de la Morave) d'aprés G. Valsan & G. Giuglea. In: D. Dragicesco: Les Roumains de Serbie. Párizs, 1919. 1:1 000 000.
Lelőhely: Archives diplomatiques, Ministère des Affaires étrangères Direction des Archives Fonds du service géographique 294 QO / 81 (Párizs)
A. D. Atanasiu: Carte ethnographique des Macédo-Roumains (Koutzo-Valaques). k. n., Párizs, 1919. m. n.
I. Nistor: Harta etnografica a Bucovinei. In: I. Nistor: Der nationale Kampf in der Bukowina mit besonderer Berücksichtigung der Rumänen und Ruthenen. Bukarest, Göbl, 1919. 227. p. 1:300 000.
Lelőhely: magángyűjtemény
C. Brătescu: Harta etnografică a Bucovinei, lucrată după statistica oficială austriacă din 1910. Bukarest, Göbl-Rasidescu, évszám nélkül. 1:200 000.
Lelőhely: magángyűjtemény
Alexis Nour: Basarbia. Harta Etnografica. Bukarest, Göbl, 1919. 1:460 000.
A. D. Atanasiu: Roumains de l'Ukraine. 1919. m. n. In: D. Draghicesco - Murgoci: Les roumains d'Ukraine. Párizs, Dubois et Bauer, 1919. 27 p.
1920
C. Protopopesu: Harta etnografică a regiunilor locuite de Români. In: Colonel Victor Siaicanu - D. St. Constatinescu: Atlas istoric geografic al neamului Românesc. Bukarest, 1920. 26 p. 1:3 000 000.
1922
România (Naționalițăti, Desimea pop.) In: I. Popa-Burca: Atlas Geografic. Bukarest, 1922. m. n.
1923
Alexis Nour: Transnistriana. Carte éthnographique. hely és kiadó nélkül, 1923. 1:700 000.
Lelőhely: magángyűjtemény
1928
Alfred Stotz: Carte ethnographique de la Transylvanie/ Ethnographical map of Transylvania/ Ethnographische Karte von Siebenbürgen. Berlin, Rumänische Gesandtschaft, 1928. 1:750 000
Lelőhely: magángyűjtemény
1934
Virgil Pau: Hartă etnografica şi administrativa a judeţului Timiş-Torontal. Temesvár, Megler, 1934. 1:250 000.
Lelőhely: MTA CSFK Földrajztudományi Intézet Könyvtár D-705 (Budapest)
1936
Virgil Pau: Harta fizică, politică şi etnografică a Banatului. Temesvár, D. Loga, 1936. 1:300 000.
Lelőhely: Arhivele Nationale Timiș, Fond 104, inventar 210, Collectia harti și planuri, 1/1936 (Temesvár)
1938
Vasile Meruţiu: Carte ethnographique de la Roumanie. / Ethnographical map of Roumania. In: Vasile Meruţiu: La carte ethnographique de la Roumanie. In: Revue de Transylvanie. 1938. Vol. 4. No. 3–4. pp. 328–334. 1:1 000 000, 100 × 72 cm
Lelőhely: magángyűjtemény
1939
Virgil Pau: Harta politică, fizică şi etnografică a ţinutului Timiş. Temesvár, Kheil, 1939.
193?
Harta etnografică a teritorului dintre Carpați şi Tisa 193? 1:1 400 000.
Lelőhely: Babeș–Bolyai Tudományegyetem/Universitatea Babeș-Bolyai, Cholnoky-hagyaték, [49-1452] (Kolozsvár)
1940
L. S. Berg: Ethnographische Karte der Landbevölkerung Bessarabiens. Eredeti cím: Этнографическая карта селъского населенийа Бессарабии. In: Academia Românǎ: Denkschrift betreffend Bessarabien und die Nord-Bukowina. Bukarest, Imprimeria Nationalǎ, 1940. 9. p. m. n.
Lelőhely: magángyűjtemény
Institutul Geografic Militar: Hartă etnografică a Ardealului şi Ungariei de est din anul 1910, complectată cu hartă etnografică României din anul 1930. Bukarest, 1940 körül. 1:500 000. 4 szelvény, kétféle színezés.
Lelőhely: magángyűjtemény
Institutul Geografic Militar: Hartă etnografică a Ardealului şi Ungariei de est din anul 1930–1939 complectată cu hartă etnografică a României din anul 1930. Bukarest, 1940. 2 szelvény, 1:750 000, kétféle színezés.
Lelőhely: Babeș–Bolyai Tudományegyetem/Universitatea Babeș-Bolyai, Cholnoky-hagyaték, [54-1250-1;2] (Kolozsvár)
Institutul Geografic Militar: Harta etnografica a Ardealului si a regiunilor vecine. 1930-1939. In: Romania. Atlante Etnografico. Bukarest, Marvan S. A. R., 1940.
Lelőhely: magángyűjtemény
Sabin Manuila: La carte ethnographique de la Roumanie d'après les résultats du recensement de 1930 / Die ethnographische Karte Rumäniens nach der Volkszählung von 1930 / La carta etnografica della Romania secondo il risultato del censimento di 1930. 1940. 1:3 000 000.
Lelőhely: magángyűjtemény
Emanoil Tr. Simtion: Harta etnografică a României. Bukarest, Marvan S. A. R., 1940 körül. 1:2 000 000.
Lelőhely: MTA CSFK Földrajztudományi Intézet Könyvtár D-494 (Budapest)
N. M. Popp: Die ausbreitung der Rumänen. In: I. G. Brătianu: Die rumänische Frage. Bukarest, 1940. 1:6 000 000.
Lelőhely: magángyűjtemény
Vintilă Mihăilescu: Harta etnografică a României Transcarpatice. In: Buletinul Societății Regale Române de Geografie. 1940. 1:1 500 000.
Lelőhely: magánygyűjtemény
1941
Vintilă Mihăilescu: O Harta istorică, harta etnică a României. In: Vintilă Mihăilescu: Blocul carpatic romanesc. Bukarest, Impimeria Nationala, 1941. 22. p. 1:1 500 000.
Lelőhely: magángyűjtemény
Institutul Geografic Militar: Răspândirea românilor. Bukarest, 1941. 1:2 000 000
Lelőhely: magángyűjtemény
1942
Institutul Geografic Militar: Harta etnica a Romaniei. In: Spaţiul istoric şi etnic românesc. Bukarest, Imprimeria Națională, 1942. 4+28 p. m. n.
Lelőhely: magángyűjtemény
1943
Sabin Manuila: Judetul Cluj. In: Sabin Manuila: Ethnographic Atlas of Rumania, 1930. / Atlas Ethnographique de la Roumanie. 1930. I. Transylvania / La Transylvanie. Bukarest, Central statistical Office of Rumania / Institut Central de Statistique de la Roumanie. 1943. 27. p. 1:300 000. (minden megyét külön lapon, de azonos méretarányban ábrázoltak, csak az erdélyi megyéket dolgozták fel)
Lelőhely: magángyűjtemény
1945
Carte ethnographique de la Roumanie d'aprés le recensement de la 1930.
Bukarest, Institut Géographique de la Armée, 1945. 1 szelvény, méretarány nélkül
Lelőhely: magángyűjtemény
1946
Vintilă Mihăilescu: Carte ethnique de la Roumanie ďaprès le recensement roumain de ľannée 1930. Bukarest, kiadó nélkül, 1946 körül. 33 szelvény, 1:200 000.
Lelőhely: American Geographical Society Library, University of Wisconsin-Milwaukee Libraries, 666-b C-1:200,000 French (Milwaukee)
19??
27. România. Harta etnică. hely, kiadó, évszám és méretarány nélkül
Lelőhely: magángyűjtemény
Kérjük, hogy a szerző tulajdonát képező térképek képeinek, vagy azok egy vagy több részletének átvételével, újrafelhasználásával leközlésével kapcsolatban engedélyt a pangea.geography@gmail.com címen kérjenek.