Néhány hónapja már itt, a Pangea blogon is bemutattuk az Arcanum kiadó térképészeti projektjének, a MAPIRE (Historical Maps of the Habsburg Empire, a Habsburg birodalom történeti térképei) kezdeményezésnek a megindulását. Ennek újabb, igen komoly fejlesztése az elmúlt héten jutott el a publikálásig: több más adatbázis mellett immár a teljes első katonai felmérés is elérhető a világhálón, tehát a birodalom XVIII. század végi állapotát is megtekinthetjük a térképeken. Természetesen koordináta-helyesen, a már szokott módon, a Google Earth illetve az OpenStreetMap alkalmazásokkal a mai térképek fedvényeként.
Brüsszel, mint a Habsburg Birodalom egyik városa
Amikor azt mondjuk: a "teljes első katonai felmérés", akkor térben egy elég érdekes alakzatra utalunk. Nem tartozott ezidőtájt a birodalomhoz a mai Nyugat-Ausztria, így Salzburg, Tirol és Vorarlberg tartományokról nem találunk térképi ábrázolást. A többi persze megvan mind: Ausztria többi része, a mai Horvátország nagy része, Szlovénia, Csehország, Galícia, Bukovina és a történeti Magyarország teljes területe elérhető. És, ami az igazi újdonság: Osztrák Németalföld - ugyanis a mai Belgium, Luxemburg, és néhány kapcsolódó holland, német és csöppnyi francia terület felett is a kétfejű sasos lobogók lengtek, egész a francia forradalom idejéig.
A felmért és böngészhető terület kiterjedése
A birodalmi térképészek emellett Moldva és Havasalföld mintegy 50-80 kilométeres sávját is feltérképezték, így most e térképek is megtekinthetők.
Az osztrák gyarmatosítás kikötővárosa, Oostende
Ahogy említettem, mindezek a térképek koordináta-helyesen, ún. georeferált formában láthatók. Ennek megvalósítása a második felmérés esetében alkalmazott módszerhez képest lényeges változtatást, fejlesztést igényelt. Az 1700-as évek végi felmérési térképszelvényekhez ugyanis a szakirodalom nem rendel geodéziai-térképészeti adatokat. Így egy olyan módszert alkalmaztunk, amely a modern geodéziában és térinformatikában a koordináta-rendszerek közti regionális átszámítást méteres pontosságúról centiméteresre javítja. Esetünkben a történeti térképek néhány kilométeres kiinduló illesztési pontosságát javítjuk így 1-200 méter körüli értékre. Ehhez minden tartományban pár száz tereppont képi és valódi földrajzi koordinátáiból képeztünk egy becsült térképvetületet illetve egy ezt finomító korrekciós rácsot. Ez elvileg a végtelenségig finomítható; a gyakorlatban a ténylegesen azonosítható pontok száma jelenti a korlátot.
Bécs - I. felmérés, 1770 körül (balra) és a II. felmérés, 1810 körül (jobbra)
Az eljárás eredményeként a régi térkép átlátszóságát változtatva összevethetjük a korabeli terepen a maival; mintegy időgépre szállva repülhetünk vissza 230-240 évet. Az összevetés nemcsak a mai tereppel, de más, későbbi történeti térképekkel is megtehető: a XIX. század első felének második katonai felmérésével, a későbbi harmadik felméréssel és néhány megye 1860 körüli nagy felbontású történeti kataszterével is - ezt néhány héten belül követi majd a horvát történeti kataszter publikálása is. Az időgép tehát egyre jobb "időbeli felbontást" is kap. A Google által tárolt mai domborzati adatokkal a régi térképek három dimenzióban is megjeleníthetők.
A Gail völgye Karintiában, I. katonai felmérés
Budapest története iránt érdeklődő olvasóink számára jó hír, hogy a főváros nagy felbontású történeti térképei is elérhetők a projekt honlapján.
Pest első kataszteri térképe 1785-ből az OpenStreetMap hátterén
Timár Gábor (ELTE)
Egy kattintás és nem maradsz le az új posztokról: