Az elmúlt években már megcsodálhattuk a Habsburg Monarchia katonai térképészetének remekét, a Második Katonai Felmérés felmérési térképsorozatát. A térképekből DVD-kiadványokat is szerkesztő Arcanum kiadó honlapján is élvezhettük a felmérés magyarországi részének online változatát. Most azonban sokkal kiterjedtebb és szebb adatokkal találkozhat a nagyközönség: kedd óta elérhető a a teljes Habsburg Birodalom felmérési anyaga Lichtensteintől Brassóig, Milánótól Tarnopolig. Akár három dimenzióban is.
A teljes felmért és böngészhető terület kiterjedése
A térképsorozat kb. 4000 eredeti szelvénye a bécsi archívumban található, másolatait egyes utódállamok - így hazánk is - saját levéltáraikban őrzik. De mi is kell ahhoz, hogy e sok "élettelen" papír a nagyközönség elé léphessen? Hogy életre keljen például a Google Earth két- vagy háromdimenziós hátterén? Röviden: szkennelés, geo-referálás és webes publikáció. Mind a három lépésnek megvan a maga szépsége és nehézsége.
Fiume térsége. A háttérben az Osztrák Tengermellék tartomány nem tart a horizontig: azon túl a Google műholdképén látható erdők zöldje tűnik fel.
A szkennelés nehézségét a mennyiség jelenti. A 4000 darab, 65*45 centiméteres, sokszor évtizedek óta a fiókban levő térképlapot az Arcanum szakemberei néhány hetes munkával dolgoztak fel képfile-okká. Ezek ugyanolyan TIFF vagy JPG formátumú képek, mint amilyenekben a családi képeink vannak a digitális fotóalbumunkban. A következő lépésben ezeket a Google Earth felületére kell illsztenünk úgy, hogy a korabeli térképi tartalom pontosan fedje a mait. Ez a folyamat a geo-referálás; az alkalmazott eljárást az ELTE TTK Geofizikai és Űrtudományi Tanszékének munkatársai fejlesztették ki. Alkalmazásával elkerülhetővé vált az, hogy a szelvényeken tereppontokat kelljen keresgélni: jól megválasztott koordináta-rendszerek definiálását követően minden térképlap négy sarokpontjának adtuk meg a koordinátáit. Ez a módszer a terület túlnyomó részén 40 méteres vízszintes illeszkedési pontosságot biztosít, az illeszttési hiba csak néhány helyütt "szalad el" és romlik néhány száz méteres értékre (Tirol, Salzburg és a Bánát egyes részei), a következő, fejlettebb algoritmussal ezt hamarosan pontosítjuk.
Bozen/Bolzano, Dél-Tirol (ma Olaszország)
A Google rendszerébe átmintavett és felkoordinátázott képeket az OpenLayers webes publikáló szoftver juttatja el a nagyközönséghez. A tartomány/terület kiválasztása után először OpenStreetMap alapon, kétdimenzióban kapjuk meg a régi térképszelvényekből összeállított mozaikot. Nagyítás, kicsinyítés és mozgatás mellett az átlátszóságot is változtathatjuk: ez a címben említett "időgép" funkció: ekkor hasonlíthatjuk össze a táj mai és másfél évszázaddal ezelőtti térképét. Egy gombnyomással átléphetünk a Google Earth felületére, ahol a térkép megjelenítése már háromdimenziós, így a domborzattal kiegészítve csodálhatjuk meg az Alpok, az Adria-part vagy akár az erdélyi dombvidék szépségeit, korábbi természeti és épített állapotát. A domborzatot itt a űrrepülőgépről felvett radar-adatokból készült SRTM domborzati modell adja. Az űrtechnológia és a XIX. század első felének műszaki megoldásait tükröző térképek kapcsolatát pedig a pontos koordináta-transzformációk biztosítják.
Velence, mint osztrák város
A Mapire (Historical Maps of the Habsburg Empire) projektnek várhatóan ez csak az első lépése: az együttműködő partnerek további térképi adatbázisok hasonló technológiájú publikálását tervezik, amelyekről a Pangea blog is tájékoztatja majd olvasóit.
Timár Gábor (ELTE)
Egy kattintás és nem maradsz le az új posztokról: