Louisiana tengerparti sávja katasztrofális ütemben fogy a tenger rovására. Az elmúlt száz év alatt öt ezer négyzetkilométer vizenyős terület (ún. wetlands), az állam területének 4,5%-a tűnt el a Mississippi-delta parti eróziója és süllyedése következtében. Egy idén publikált kutatás révén sikerült pontosítani a deltavidék süllyedésének ütemét. A Louisiana állam tengerpartján 274 helyszínen végzett mérések alapján az átlagos süllyedés 9±1 milliméter évente. És ez nem sok jót jelent a deltában épült New Orleans számára.
Az új Atlantisz: New Orleans, LA
Az adatok több száz úgynevezett "surface-elevation table, (SET)", azaz felszínmagasság-megfigyelő műszerek rendszeréből származnak. Az alábbi képen látható műszerek a sekély felszín süllyedést vizsgálják, mely a talaj legfelső tíz méterére korlátozódik, ahol a süllyedés legnagyobb része zajlik. Ez alatti szinteken zajló süllyedést ill. emelkedést nem tud mérni, éppen ezért fontos az alábbi ábrán szaggatott vonallal jelölt alapszint (benchmark) kiválasztása.
A térkép mögött álló hatalmas munkát egyrészt jelzi a mérési pontok száma. A Coastwide Reference Monitoring System program keretében közel háromszáz mérési ponton elhelyezett SET ára az USGS vonatkozó honlapja szerint 2000$ darabonként amire jön még a felállításuk költsége. Egy ilyen műszert ugyanis le kell fúrni, az alapszintig lefúrt alumíniumcsövet még ki kell tölteni betonnal, hogy stabilan álljon a mocsaras területeken. Továbbá meg kell oldani a mérőhelyek megközelítést a mocsaras területen, lehetőleg stabil alkotmányon, hiszen erről kell az egész mérőrendszert felépíteni.
A surface-elevation tábla alkalmazási területei (forrás)
A lebetonozott alumíniumcsőre kerül a műszer, amely egy vízszintes rúdra felszerelt tűk sorozata. Ezek a tűk a földfelszínig érnek, ezért lehetőség szerint száraz időszakban kell felszerelni őket, ha ez nem lehetséges, akkor kerek talpakkal lehet a víz alatti felszínt pontosan meghatározni. Tovább bonyolíthatja a kihelyezést a növényzet, amely az ehhez hasonló alacsony parti sávokban kifejezetten buja szokott lenni. Célszerű, ha mindig ugyanaz a személy olvassa le a változásokat időről időre, ami 274 pont esetén komoly kihívás, főleg akkor, ha ezek a pontok egy légvonalban 520 kilométer hosszú, legnagyobb szélességén 200 kilométer partszakaszon oszlanak el.
A SET alkalmazása vizes élőhelyeken.
Minden adatot, amely az újonnan publikált tanulmány térképén szerepel ilyen módon vettek fel. A térképre vitt pontokon 6 és 12 milliméter közötti süllyedést mértek, zöld színnel jelölték a lassabban, pirossal pedig a gyorsabban süllyedő területeket. Ez a hat milliméteres intervallum viszonylag jól leírja a Louisiana állam partjain zajló folyamatokat. Az átlagnál gyorsabban süllyed a Chenier-síkság nyugaton, az Atchafalaya és Wax Lake delták, valamint a Mississippi folyó deltája New Orleanstól délre. Nem találni olyan területet ahol kiemelkedés volna megfigyelhető, itt csak leglassabban süllyedő területekről beszélhetünk, mint például a Chenier-síkság Texas felőli része. A szerzők mindenesetre leszögezik, hogy az egyéni megfigyelésen alapuló folyamatos megfigyelés és az adatok korrigálása létfontosságú, és az általuk alkalmazott módszert még lehet tovább pontosítani.
Relatív magasságváltozások Louisiana állam tengerpartján (forrás)
2002-2005 között, a Katrina hurrikánt megelőző időszakban (a fent leírt módszernél kevésbé macerásabb) kanadai RADARSAT műholdas mérések alapján New Orleans városa évi 8 millimétert süllyedt az átlagos tengerszinthez képest. Ez is csak egy átlagos érték, hiszen a két szélsőérték az emelkedés és az évi 2,86 centiméteres süllyedés között oszlott el. Ez a 8 milliméteres érték egészen jó eredmény a korábbi mérésekhez képest, ugyanis ennél mértek jóval magasabb értéket is az 1960-as években, amikor az árvízvédelmi töltések elkészültek. Kelet New Orleans süllyed a leggyorsabban, ez a terület már a Katrina hurrikán pusztítása idején is 3-5 méterrel volt már a tengerszint alatt.
A süllyedésnek vannak természetes okai, mint például a mozgása, vagy az üledék-kompakció, de ezt alaposan felgyorsítja az emberi hatás, az árvízvédelmi töltések melyek a folyami hordalékot a Mexikói-öböl mélyebb vizeibe vezetik, ahelyett, hogy hagynák azt szétterülni az ártéren, a termőföldek lecsapolása miatti talajvíz szivattyúzás, és egy korábbi cikkünkben már tárgyalt a kőolajbányászat és annak összes káros következménye.
New Orleans süllyedésének üteme térképen (forrás)
A New Orleans-i Tulane Egyetem legújabb kutatása szerint a süllyedés átlagos üteme a korábbi méréseknél jóval nagyobb ütemben zajlik, sőt a korábbi mérések legpesszimistább előrejelzései jelentik most a normális ütemet. Korábban számtalan cikk foglalkozott már a Mississippi-delta süllyedésével, e kutatás újdonságát az adja, hogy Loiusiana állam teljes partvidékén ábrázolja a felszínen megfigyelhető süllyedést. Ez a térkép sok mindenre használható, például segítheti a döntéshozókat a part helyreállításában és a helyi tervezésben illetve a helybélieknek is informatív lehet, hiszen nyomon követhetik mikor merül településük a tenger szintje alá.
Ajánlott és felhasznált irodalom:
- http://geosociety.org/gsatoday/groundwork/G337GW/GSATG337GW.pdf
- https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170615100624.htm
- https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6513
- https://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=6623
- http://pangea.blog.hu/2016/12/11/olajszennyezodes_gyorsitja_a_mississippi-delta_eltuneset
- https://biotech.law.lsu.edu/climate/docs/2006_october_RDokka.pdf
- https://www.youtube.com/watch?v=4yHyspg1vHM
- http://www.huffingtonpost.com/2014/08/28/louisiana-sea-level-rise_n_5731916.html