Az Egyesült Államok nyugati része bővelkedik természeti szépségekben gazdag nemzeti parkokban. Oregon állam ugyan csak egy nemzeti parkkal büszkélkedhet, de az a messze földön híres Crater Lake. A park egy valószínűtlenül kék tó képében nemcsak egy távoli kor vulkanizmusának emlékeit hordozza, hanem növény- és állatvilágával is kitűnik a környék változatos tájai közül. Különleges értékét az is bizonyítja, hogy bár fehér ember csak 1853-ban látta először erdőkkel borított 75 ezer hektáros területét, Theodore Roosevelt elnök már 1902-ben nemzeti parkká nyilvánította.
Dél-Oregonban, százhatvan kilométerre a Csendes-óceántól, a Cascade-hegységben van egy kalderató, amelyet a klamat indiánok emberemlékezet óta szent helyként tisztelnek, és amelynek partjára egykor és ma is, hitük szerint csak az orvosságos emberek léphetnek.
Link a jobb felbontású térképhez: http://www.mappery.com/map-of/Crater-Lake-National-Park-map
Tóvá vált hegy
A kráter és a tó eredetéről a törzs sokat tapasztalt, nagy tekintélyű vénei még manapság is regélnek a fiataloknak. Ilyenkor lelki szemeik előtt megelevenedik Llao, a hegyek és az Alsó-Világ főnökének szelleme, aki gyakran feljött otthonából a felszínre, hogy megálljon a táj fölé magasodó Mount Mazama csúcsán és megszemlélje az alant elterülő tájat. Egyik látogatása során a hegy tetejéről letekintve megpillantotta a klamat törzsfőnök gyönyörű leányát és azonmód beleszeretett. Kérlelte, hogy menjen vele a hegyek alatti birodalmába és az örök élet lehetőségét kínálta neki cserébe. A leány azonban visszautasította. Llao haragjában tüzet zúdított a klamatok falujára.
Skell, az égbolt szelleme, a Felső-Világ főnöke a pusztítás láttán megsajnálta a szerencsétlen indiánokat és a Mount Shasta (ma Kalifornia egyik legmagasabb pontja) csúcsára állva szembeszállt az alvilág urával. Két szellem vívott ádáz harcot a hegyek tetején, vörösen izzó sziklákat hajítva egymásra. A klamatok népe egy közeli tó vizéhez menekült a szellemek földrengésekkel és hegyomlásokkal kísért csatája elől. Skell végül visszakényszerítette Llaót a Mount Mazama mélyére. Mire a nap felvirradt, a hatalmas hegynek nyoma sem maradt. Csupán egy hatalmas lyuk tátongott a helyén, maga alá temetve az Alsó-Világ szellemét. Telt-múlt az idő és özönvízszerű esőzés töltötte fel a hatalmas mélyedést. Ezt nevezik ma Kráter-tónak (Crater Lake-nek) az emberek.
Mint minden legendának, ennek is van alapja. A több, mint tízezer éve itt élő emberek valóban szemtanúi lehettek az Észak-Amerika történetében lejátszódott egyik legnagyobb vulkáni kitörésnek. A tudományos magyarázat később sok tekintetben igazolta a klamat törzs öregjeinek elbeszélését.
A Cascade-hegység kéreglemezmozgások során gyűrődött fel. Az egész hegyvonulat az erőteljes vulkáni működés nyomait viseli magán Kanadától Észak-Kaliforniáig. A Mount Mazama egyike volt a nagy vulkánoknak. Kúpja csaknem ötszázezer éve kezdett el növekedni. A nyugalmi időszakok közötti kitörések során felszínre került hamu, salak és horzsakő építette fel a hegyet 3660 méter magas rétegvulkánná. Az oldalán néhány mellékkúp is keletkezett, mint amilyen a 2721 méter magas Mount Scott (a nemzeti park legmagasabb pontja) vagy a 2484 méteres Hillman Peak. A vulkán időszakos gleccserei számos U alakú völgyet vájtak a hegy oldalába. Végül, mintegy 7700 évvel ezelőtt bekövetkezett a nagy kitörés, amikor a Mount Mazama hamuja nyolc jelenlegi amerikai állam és három kanadai provincia területére hullott. A katasztrófa során százötvenszer több hamu került a levegőbe, mint a Mount St. Helens 1980. évi kitörésekor. Ez a hamutömeg három magyarországnyi területet húsz centiméter vastagon borított volna be. Amikor a magmakamra kiürült, a vulkán egy hatalmas, tál alakú kalderát maga után hagyva összeomlott. (A Kráter-tó elnevezés ezért földtani szempontból nem helyes.)
A kutatók egy része úgy vélekedik, hogy a Mount Mazama utolsó kitörése, romba döntve félmillió év munkáját, alig néhány óra alatt lejátszódhatott. A hirtelen keletkezett kaldera alja azonban még túl forró volt ahhoz, hogy a víz megmaradjon benne. Egy utólagos vulkáni működés következtében még két kisebb vulkáni kúp is keletkezett. Az egyik a Wizard Island (233 méterre emelkedik a vízszint fölé), a másik a tó felszíne alatt megbúvó Merriam Cone. Vulkánok a vulkánban.
Bár itt a föld mélye 5000 éve csendesen hallgat, a geológusok nem zárják ki a lehetőségét egy újabb vulkáni működésnek. Ha lesz ilyen esemény, akkor az nagy valószínűséggel a kaldera területén belül fog megtörténni és persze meg sem fogja közelíteni a 7700 évvel korábbi nagy kitörést.
Ez a hatalmas szikladarab nem véletlenül kapta a Phantom Ship nevet. Mikor először megpillantottam a kaldera pereméről, egy pillanatra magam is elhittem, hogy valami titokzatos vitorláshajó úszik lenn a tavon. Pedig ez a hajó nem más, mint az egykori vulkánkürtőből származó két fekete andezit haránttelérből (dike), valamint piroklasztikus kőzetekből - lapilli tufa és tufa breccsa - álló maradvány. A "fantomhajó" az "árbocait" a haránttelérek alakjának köszönheti. Korát 400 ezer évesre becsülik a geológusok.
Amint a vulkáni működés alábbhagyott, eső és olvadékvíz kezdett összegyűlni a mélyedésben. A tó mélyülésével és szélesedésével a párolgás, az elszivárgó nedvesség és a beáramló csapadékvíz között kialakult egyensúly következtében jött létre a jelenlegi, többé-kevésbé állandó vízszint. Ennek éves ingadozása az egy métert sem éri el. Az 1882 méter tengerszint feletti magasságban keletkezett kráter- vagy inkább kalderató 592 méteres mélységével az Egyesült Államok legmélyebb és a világ kilencedik legmélyebb tavává vált. Területe 53,4 négyzetkilométer, átlagos szélessége nyolc kilométer. A víztükröt körülvevő kalderafal átlagos magassága háromszáz méter.
Egyetlen folyó sem ömlik a tóba vagy távozik belőle, ezért zárt ökológiai rendszert alkot. Vizét kezdetben baktériumok, algák, növényi és állati plankton hódította meg, majd megjelentek a fonalférgek, édesvízi szivacsok, csigák és rákok. A tó állattani különlegessége a csak itt élő Crater Lake atka. Halak (hat faj) csak a XIX. század végén, telepítés révén gazdagították az élővilágát, ám közülük csak kettő – a kékhátú lazac (Oncorhynchus nerka) és a szivárványos pisztráng (Oncorhynchus mykiss) – tudott véglegesen megtelepedni.
A Föld kék ablaka
Amikor egy szeles, felhős szeptemberi napon először pillantottam meg a tavat, úgy véltem, hogy a park bejáratánál kapott prospektusok képeit egy kissé „megmachinálták”, azért olyan hihetetlenül sötétkék a Crater Lake vize. Délben, amikor a hófelhők nagy részét elfújta a szél, és kisütött a nap, már kezdtem elhinni, hogy a képek valóságosak.
Ez a megkapó szín a nagy mélységnek és a víz rendkívüli tisztaságának köszönhető. A kizárólag csapadékból, elsősorban a hóból táplálkozó tó mentes minden hordaléktól, a medret alkotó vulkanikus kőzet pedig gyakorlatilag nem oldódik a hideg vízben.
Hatalmas mohatelepek élnek a tóban még 120 méter mélyen is. Ezt is a víz tisztasága, illetve fényáteresztő képessége teszi lehetővé. Ezek a telepek ebben a mélységben sehol másutt nem létezhetnek a Földön. A tó alacsony nitrogéntartalmának köszönhetően 157 növényi plankton faj és 12 zooplankton faj találta meg itt élőhelyét.
A többi fizika. A vízmolekulák a mélység növekedésével először a hosszabb hullámhosszú vörös, narancs, sárga és zöld fénysugarakat nyelik el. A rövidebb hullámhosszú sugarakat, vagyis a kéket viszont inkább visszaverik, mint elnyelik. A víz felszínére ezért már csak a legsötétebb kék színárnyalat jut vissza. A part menti sekélyebb víz türkizkékes, világosabb színű. A tó színe a felhős vagy tiszta égbolttól és a beeső napfény szögétől függően óráról órára változhat.
A parkban még számos helyen bukkanhatunk vulkánosság nyomaira. A Crater Lake-től délkeleti irányban, a Sand Creek völgyében van a megkövesedett fenyvesnek látszó Pinnacles. Az összecementálódott dácit habkő és andezit salaktornyok története a Mount Mazama utolsó kitörésekor kezdődött. A csaknem százhatvan kilométer/óra sebességgel száguldó, gázokat is tartalmazó, vörösen izzó habkő-folyam beterítette a vulkán lejtőit. Erre nehezebb, sötétebb vulkáni salak formájában újabb lávafolyam ömlött. Ezek a forró lávaáradatok hatvan–hetven méter vastagon, kilométerekre szétterültek a vulkán környezetében. A lassú lehűlés során a kifolyt láva belsejében a hőmérséklet még sokáig elérte a 400 Celsius-fokot. Az így keletkezett felszínen gőzoszlopok jelentek meg, a gázok kürtőkön, azaz fumarolákon át távoztak a forró kőzetből. A magas hőmérsékleten a gázokból kicsapódó ásványok „összehegesztették” a fumarolák oldalát, megőrizve sudár alakjukat. Azóta a folyók szüntelen munkájukkal egyre mélyebb kanyonokat vájtak a puha vulkáni kőzetbe, és ezzel kialakították a táj mostani képét.
Amerre a vándorsólyom száll
A hegyek lejtőit rétekkel tarkított végeláthatatlan erdőségek borítják, amelyek négy fő erdőzónában különülnek el. Ezek mind egy-egy uralkodó fafajról kapták a nevüket. Alacsonyabb magasságokban (1300 méteren) leginkább nyugati sárgafenyő (Pinus ponderosa) alkotta erdő foglalja el a terület déli és nyugati bejáratát. Kétszáz méterrel magasabban ezt az állományt csavarttűs fenyők (Pinus contorta) váltják fel. Ezek, az indiánok által is kedvelt, sudár termetű fák (amelyekből sátraik rúdjait készítették) övezik az egyetlen ösvényt, amely a tó partjára vezet le. Ez a faj gyakorinak számít az Egyesült Államok nyugati részén, mivel a tűz által pusztított területeket gyorsabban meghódította, mint a többi fa. A toboza ugyanis – a gyakori erdőtüzekhez alkalmazkodva – csak magas hőmérsékleten nyílik fel. A fák törzsét mindenhol gyönyörű, világítóan sárgászöld, bokros zuzmófaj (Letharia vulpina) borítja.
Felfelé haladva, 1800 méteren utolsó igazán magas faként egyre inkább a szegényes cserjeszintű szirti hemlockfenyő (Tsuga mertensiana) veszi át az uralmat. 2300 métertől a Mount Scott csúcsáig már csak a fehértörzsű cirbolyafenyő (Pinus albicaulis) él meg. Ez a fa méltán érdemel tiszteletet. Az állandóan fújó erős szél groteszk módon deformálja, csavarja növekedése során. A soha nem szűnő szélnyomás miatt kizárólag a széllel ellentétes oldalon vannak ágai. A szélnek kitett oldalán a rügyek folyamatosan elhalnak. Magjait régen az indiánok szívesen fogyasztották. Manapság az amerikai fenyőszajkó (Nucifraga columbiana) csemegéje. Ennek a madárnak köszönhető, hogy ez a fenyő terjed a hegyvidéken.
Sajnos azonban a globális felmelegedés ezt a fajt sem hagyja érintetlenül. Legádázabb természetes ellensége a kanadai fenyőszú (Dendroctonus ponderosae) ellen mindezidáig többé-kevésbé védve volt, ugyanis a zord, hideg teleket már nem tolerálta ez a bogárfaj. Mivel azonban az ipari forradalom óta az átlag hőmérséklet 0,8 Celsius-fokot emelkedett, ezért ma már ennek a szúfajnak az új generációja kettő helyett egy év alatt is kifejlődik, csökkentve ezáltal a fák életidejét. Ennek az lesz a következménye, hogy további fajok fognak eltűnni az élőhelyükről, mivel a fehértörzsű cirbolyafenyő különösen sok, egyéb állatfajnak biztosít még megélhetést (táplálék, búvóhely), vagyis kulcsfajnak tekinthető az adott életközösségben.
A Mount Scott tetejére 4 kilométer hosszú kis ösvény vezet fel, amelynek a végén gyönyörű a kilátás. A magasból le lehet nézni a hegy gleccser koptatta meredek oldalára. A gyalogtúra során kék fajdokkal (Dendragapus obscurus), sziklákon napozó gyíkokkal és pocoknyulakkal (Ochotona princeps) találkozhat a természetbarát kiránduló. Ez utóbbi kis rágcsáló sem bírja az egyre melegedő éghajlatot. Már néhány, 26 Celsius-fokon töltött óra is végzetes lehet a számára. Az elmúlt évtizedekben három populációja tűnt el a nemzeti park területéről, mivel nagyobb távolságú vándorlásra sajnos nem képes.
A két hónapig tartó rövid nyár miatt a vadvirágok későn nyílnak és gyorsan elvirágoznak. Ezért ottjártamkor, szeptemberben már csak pár szál bohócvirág, a kaldera peremén pedig a nyúlbokor (Chrysothamnus nauseosus) szirmai sárgállottak és néhány késői encián (Gentiana calycosa) kéklő kelyhe lapult a fű között.
Az erdők nedvesebb, párásabb részein gyönyörű páfrányokat (Polystichum munitum, Adiantum aleuticum) és amerikai farkaszuzmókat (Letharia columbiana) láttam. Az utóbbi kicsiben Van Gogh egyik napraforgócsokrára emlékeztetett.
A nagyobb termetű állatok jó része az átlagos turista szeme elől rejtve marad, de ettől függetlenül a park élővilága rendkívül gazdag. Néhány faj, például a Roosevelt-vapiti (Cervus canadensis roosevelti), a fekete medve (Ursus americanus) és a fehérfejű rétisas (Haliaeetus leucocephalus) csak nyáron érkezik a nemzeti park területére, míg az állatok többsége egész évben itt él. A kanadai hiúz (Lynx canadensis), a rozsomák (Gulo gulo), a farkas szürke színű amerikai alfaja, a virgíniai szarvas (Odocoileus virginianus), az amerikai vándorsólyom (Falco peregrinus anatum) és az északi foltos bagoly (Ciccaba occidentalis occidentalis) a park különösen veszélyeztett fajai közé tartozik. Az utóbbi madarat 1860-ban Xántus János, a budapesti állatkert első igazgatója írta le először.
A gyakoribb állatok közül néhányat nekem is sikerült megfigyelnem. Az egyik egy mókusféle (Spermophilus lateralis) volt. Bár ezeket az állatokat szigorúan tilos etetni, a viselkedésük egyáltalán nem erre utalt. Amint megálltunk valamelyik kilátóhelyen, azonnal kiszaladtak a kövek alól, majd némi várakozás után sértődötten visszavonultak búvóhelyükre, ha nem kaptak semmit. Ezek a kedves állatok a hibernálás világbajnokai. Télen öt-hat hónapig csupán kettőt ver a szívük percenként. Ilyenkor még az immunrendszerük is teljesen leáll. Emiatt viszont hetente egyszer fel kell ébredniük, hogy letakarítsák magukról a parazitákat.
A park kezelése is példa értékű: úgy védik az értékeket, hogy minden haszonszerzésre törekvő természetkárosító tevékenységet távol tartanak a védett területtől. Az oregoniak és úgy általában az amerikaiak is nagyon büszkék nemzeti parkjaikra. Sokan még az autóik rendszámtábláira is a tó egy jellegzetes képét választják, anyagilag is támogatva ezzel a nemzeti park munkáját. Elgondolkodtam azon, hogy vajon Magyarországon hányan élnének azzal a lehetőséggel, hogy mondjuk a balaton-felvidéki tanúhegyeinket vagy a Tokaji-hegység (Zemplén) egy jellegzetes képét választanák a rendszámtábláikra, ezzel is kifejezve a természeti értékeink megőrzése iránti felelősségüket.
Nemcsak vigyáznak a közös értékeikre, de be is tartják a szabályokat. Háromszor 3 hetes ottlétemkor - mialatt a fél nyugati régiót bejártuk, Washingtontól Arizonáig - sehol nem láttam összefirkált vagy megrongált ismeretterjesztő táblát, eldobált szemetet, még a város széli kis erdőkben sem! És ha egy tanösvény elején a kihelyezett vezető füzetekért néhány dollárt kell fizetni a becsületkasszába, akkor nemhogy nincs föltörve a persely, de a világ legtermészetesebb módján mindenki beleteszi azt az összeget (esetleg többet), ami ki van írva...
A fényképek saját munkák, kivéve a légifotót (Mike Doukas) és ragyogóan kéklő egű fotókat (Kovács Sztríkó Sarolta). A festmény Paul Rockwood munkája. Ábrák: USGS, Crater Lake National Park és Google Earth.
A cikk szerkesztett változata a TermészetBÚVÁR, 2007/1-es számában jelent meg.