Pangea

Minden, ami földtudomány

Jókai Mór és a komáromi földrengés

2019. március 31. 17:30 - Hágen András

1763. június 28-án  erős földrengés rázta meg Komárom városát. A rengést érzékelték Drezdában és Lipcsében, Győrben a város szinte valamennyi épülete megsérült. A Mária Terézia királynő parancsára összeírt károk alapján a Richter-skálán kb. 6,3-as magnitúdójú rengést lehet rekonstruálni. Több…

Tovább
2 komment

A „modern Eszter királynő” ajándéka Izraelnek

2019. március 27. 22:59 - Tranquillius

Ha csak a geopolitikai realitásokat nézzük Donald Trump amerikai elnök március 25-i döntése ésszerű, miszerint elismeri Izrael szuverenitását a Szíriától 1967-ben elhódított Golán-fennsík felett. Azonban a döntés nem csak az Egyesült Államok korábbi álláspontjával megy szembe, hanem ENSZ határozatot…

Tovább
30 komment

Út a vörös kontinens közepébe

2019. március 20. 15:27 - lezlidzsi84

Ausztrália belső területeinek felfedezéstörténetét ott hagytuk abba, hogy az egyre nehezebb és barátságtalanabb terepen előremerészkedő felfedezők/állathajtók elől kezdett eltűnni a kontinens belsejét borító nagy tó délibábja, és egyre egyértelműbb lett, hogy a kontinens belseje igencsak száraz az…

Tovább
14 komment

„Atombombával elterelt folyók, búzatáblák a sarkkör mentén”

2019. március 12. 08:14 - nyasszamegatanganyika

A sztálini természetátalakítás víziói az ötvenes évek magyar földrajztankönyveiben

„Nem várunk könyöradományt a természettől!Feladatunk elvenni azt, amit akarunk!”  Ez, az ötvenes évek egyik magyar földrajztankönyvéből származó micsurini idézet találóan összegzi, miképp gondolkodtak Sztálin talpnyalói az ember és a természet kapcsolatáról. Korábbi blogbejegyzésemben dédapáink…

Tovább
64 komment

Egy reménybeli új Selyemút?

2019. március 10. 17:17 - lezlidzsi84

A kiolvadó Északi-sarkvidékről szóló híradások mellett egyre gyakrabban hallhattunk az Európa és Ázsia közti utat lerövidítve, Oroszország északi vizein áthaladó kereskedelmi hajókról. Miközben 2018 elején Kína bejelentette, hogy tulajdonképpen ez a terület is jól passzolna az „Egy öv – egy út”…

Tovább
15 komment

Mi lesz az Aral-tóval?

2019. március 06. 20:13 - vl519

Az Aral-tó pusztulása tipikus példája annak, milyen káros hatásai vannak, ha az ember beavatkozik a természetbe. Habár a hatóságok az utóbbi években felismerték a veszélyt és intézkedéseket tettek a tó megmentése érdekében, de még nem tudni ezek elegendőnek bizonyulnak-e. Vagy már késő? Aral-tó…

Tovább
30 komment
süti beállítások módosítása